Vasif İmanov Dövlətçilik ənənələrinə sadiq, idarəçilikdə peşəkarlığı ilə seçilən rəhbər
Azərbaycanın müasir inkişaf mərhələsində bölgələrin sosial-iqtisadi yüksəlişində rayon icra hakimiyyəti başçılarının üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Bu məsuliyyətli vəzifəni layiqincə daşıyan şəxsiyyətlərdən biri də Vasif Həsən oğlu İmanovdur. O, 7 mart 2013-cü il tarixində Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Bakı şəhəri Pirallahı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin edildikdən sonra, rayonda çoxşaxəli inkişaf strategiyasına start vermiş, bu istiqamətdə bir sıra önəmli və davamlı layihələrin həyata keçirilməsinə rəhbərlik etmişdir.
Vasif İmanov 1983-cü ildə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunu uğurla bitirmiş, dövlət idarəçiliyində daha yüksək bacarıqlar qazanmaq üçün 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasını da başa vurmuşdur. Bu iki mötəbər təhsil müəssisəsində qazandığı biliklər ona idarəçilikdə müasir yanaşmaları tətbiq etmək imkanı yaratmışdır.
Vasif İmanovun rəhbərliyi dövründə Pirallahı rayonu sosial rifah, infrastruktur, təhsil, səhiyyə və ictimai xidmətlər sahəsində mühüm dəyişikliklər yaşamışdır. Onun idarəçilik fəlsəfəsi insan amilinə əsaslanır – hər bir qərar və layihənin mərkəzində vətəndaş məmnuniyyəti dayanır. Məhz bu yanaşma sayəsində rayon sakinləri ilə İcra Hakimiyyəti arasında möhkəm etimad formalaşmış, vətəndaşların problemlərinə çevik və ədalətli yanaşma prinsipi bərqərar olmuşdur.
Son illərdə Pirallahıda yeni məktəblər, uşaq bağçaları, səhiyyə müəssisələri, mədəniyyət ocaqları tikilmiş və ya əsaslı şəkildə yenidən qurulmuşdur. Yol-nəqliyyat infrastrukturu, içməli su, qaz və elektrik təchizatı sahəsində həyata keçirilən layihələr rayonun ümumi simasının dəyişməsinə səbəb olmuşdur. Bu işlərin arxasında Vasif İmanovun praqmatik idarəçiliyi və sistemli yanaşması dayanır.
Yeni Azərbaycan Partiyası Pirallahı Rayon Təşkilatının İdarə Heyətinin üzvü olan Vasif İmanov, ölkənin siyasi sabitliyinin və partiya prinsiplərinin yerli səviyyədə dəstəklənməsi istiqamətində də fəal fəaliyyət göstərir. Onun təşəbbüsü ilə rayonda partiya fəallarının təlim-tərbiyə prosesinə xüsusi diqqət ayrılır, gənc kadrların yetişdirilməsi istiqamətində layihələr icra olunur.
Vasif İmanovun dövlətə və xalqa xidmətləri yüksək qiymətləndirilmişdir. 2011-ci ildə o, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur. Bu mükafat onun dövlət xidmətində səmərəli fəaliyyətinə verilən qiymətin bariz nümunəsidir.
Nəticə olaraq, Vasif İmanov dövlətçilik ənənələrini dərindən mənimsəmiş, idarəçilik sahəsində geniş təcrübəyə malik, vətəndaşların etimadını qazanmış bir rəhbər kimi Pirallahı rayonunun inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verir. Onun fəaliyyəti təkcə bu gün üçün deyil, gələcək nəsillər üçün də möhkəm təməl yaradır.