MƏMMƏD ƏLİYEV  HÜQUQUN VƏTƏNPƏRVƏR MÜDAFİƏÇİSİ
MƏMMƏD ƏLİYEV HÜQUQUN VƏTƏNPƏRVƏR MÜDAFİƏÇİSİ
MƏMMƏD ƏLİYEV – HÜQUQUN VƏTƏNPƏRVƏR MÜDAFİƏÇİSİ
Müstəqil Azərbaycanın hüquq mühafizə sistemində özünəməxsus yeri və iz qoymuş şəxsiyyətlərdən biri də Ədliyyə müşaviri, uzun illər Bakı şəhər Prokurorluğunda məsul vəzifələrdə çalışmış Məmməd Ağalar oğlu Əliyevdir. O, yalnız hüquqi təfəkkürü, prinsipiallığı və obyektiv mövqeyi ilə deyil, eyni zamanda yüksək mənəviyyatı və vətənpərvər ruhu ilə də tanınmışdır.
1964-cü ildə dünyaya göz açan Məmməd Əliyev, orta təhsilini başa vurduqdan sonra hüquq elminə olan marağı və ədalətə bağlılığı onu bu sahəyə yönəltmişdir. Gənc yaşlarından hüququn aliliyinə sadiq bir həyat yolu seçən Əliyev, prokurorluq orqanlarında keçdiyi hər bir mərhələdə öz bilik və bacarığı, təmiz ad-sanı və xalqla düzgün münasibətləri ilə seçilmişdir.
Əliyevin peşəkar fəaliyyəti, təkcə cinayət hüququnun tətbiqi ilə məhdudlaşmamış, eyni zamanda ictimai-sosial məsələlərdə də fəallıq göstərməsi ilə yadda qalmışdır. Onun iş üslubunda humanistlik, ədalət, səmimiyyət və dürüstlük kimi ali dəyərlər əsas yer tutmuşdur. O, hüquq pozuntularına qarşı qətiyyətli, amma vətəndaşa münasibətdə həssas və anlayışlı yanaşması ilə cəmiyyətin rəğbətini qazanmışdır.
Ulu Öndər Heydər Əliyevlə 8 yaşında görüşməsi, onun gələcək həyatında mühüm rol oynamış və bu görüş onda dövlətə və dövlətçiliyə bağlılığın əsas təməlini qoymuşdur. Həmin görüş, Məmməd Əliyevin həm prokuror, həm də bir vətəndaş kimi Vətənə sədaqətlə xidmət etməsinə stimul olmuşdur. O, daim Prezident İlham Əliyevin hüquq və ədalət prinsiplərinə əsaslanan siyasətini dəstəkləmiş və öz fəaliyyəti ilə bu prinsipləri həyata keçirmişdir.
Prokurorluq sistemindəki fəaliyyəti dövründə bir çox mühüm cinayət işlərinə obyektiv yanaşması, qanunun tələblərinə əməl etməklə çıxardığı qərarlarla nümunəvi hüquqşünas obrazı formalaşdırmışdır. Onun rəy və qərarları hüquqi baxımdan möhkəm əsaslandırılmış, ictimai etimadı qazanmışdır.
Təqaüdə göndərildikdən sonra belə, Məmməd Əliyev vətəndaş cəmiyyəti içində aktivliyini qoruyub saxlamış, gənc hüquqşünasların yetişdirilməsinə töhfələr vermiş, müxtəlif sosial layihələrdə iştirak etmişdir. O, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü kimi hüquqla yanaşı, ədəbi sahədə də fəaliyyət göstərmiş, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğinə öz töhfəsini vermişdir.
Məmməd Əliyevin həyat yolu bir daha sübut edir ki, qanunçuluq və ədalət yolunda qətiyyətli, vicdanlı və prinsipial olmaq mümkündür. O, həm hüquq sistemimizin nümunəvi nümayəndəsi, həm də vətənə sadiq bir ziyalı kimi gələcək nəsillərə örnək olacaq bir həyat yaşamışdır.